Migren Tedavisi

Migren tedavisi 2 bölümden oluşur: Atak tedavisi, migren ağrısının tedavisi ve koruyucu yani atakların gelmesini önleyici tedavi.

Atak tedavisinde amacımız ağrının 2 saat içerisinde, mümkünse tamamen kesilmesi ya da belirgin bir şekilde azaltılmasıdır. Bunun için basit ağrı kesiciler, non-steroidal ağrı kesiciler dediğimiz ajanlar, triptanlar yani migrene özel ağrı kesiciler ve bazı durumlarda da morfin ve benzeri ağrı kesiciler kullanılabilir.

Koruyucu tedavinin amacı ise mümkün mertebe ayda ki başağrılı gün sayısını azaltmaktır. Başarılabilirse hedef tamamen kesmektir. Bunun için çok çeşitli ajanlar kullanılabilirse de hiç biri migrene özel, migren için geliştirilmiş ilaçlar değildir. Ama hepsinin beyinde migrene neden olan mekanizmalar üzerine etkisi vardır. Bu tedavide migren ağrısı olsa da olmasa da koruyucu ilaç alınır. Genellikle düşük dozlardan başlanarak etki ve yan etkiye göre doz arttırılır. Tedavi hastanın ağrı ataklarının durumuna göre genellikle 6-12 ay sürer. Bazen daha da uzun sürdüğü olabilir.

Son 1 yıl içerisinde migrene özel olarak geliştirilen migren enjeksiyonları bu konuda çığır açmıştır. Bu ilaçlar migren mekanizmalarına doğrudan etki eden ve migrene özel antikorlardır. Genellikle 4 haftada bir yapılan bu enjeksiyonlar ile migren tedavsinde daha da başarılı olmayı umuyoruz.

AboutProf. Dr. Necdet Karlı