Ağrıyı genel olarak bir hastalık ya da yaralanma sonucunda ortaya çıkan rahatsızlık hissi, duygusu ve durumu, diye tanımlarız. Her ne kadar hoş olmayan bir durum olsa da, vücudumuzun hastalıklara veya travmaya karşı verdiği fizyolojik bir cevaptır bu. Vücudumuzda bir yerde işler ters gidiyorsa, ağrı bunun habercisidir. Bununla birlikte insanların yaşam kalitesini ciddi olarak etkileyebilir. Şiddet, süre ve sıklık ağrının yaşam kalitesini etkilemesinde en önemli kriterlerdir. Özellikle şiddeti hastayı ciddi bir biçimde etkileyebilir.

Altta yatan hastalığa mutlaka tanı konmalı ve tedavi edilmelidir. Ancak ağrı, hastanın yaşam kalitesini ve hastalığın gidişatını etkileyebileceğinden mutlaka azaltılmalı ve mümkünse kesilmelidir.

 

Bu nedenle ağrıyı azaltmaya veya tamamen kesmeye yönelik tedaviler, buna yol açan hastalığa yönelik tedavilerle birlikte verilmelidir. Ağrının kesilmesi ya da azalması, hastalığın mutlak anlamda iyileştirildiğini göstermez. Bu nedenle kişinin asıl tedavisi yarım bırakılmamalı, mutlaka devam etmelidir. Israrcı, geçmeyen ağrısı olan hastalar bu şikâyetleri için mutlaka hekime başvurmalı, kendi kendilerine ağrıyı geçirmeye çalışmamalıdırlar. Bilinçsiz ağrı kesici kullanımı çok ciddi sonuçlara neden olabileceği gibi, ağrıya neden olan hastalığın ilerlemesine de yol açabilir.

Bana Ulaşın