El bileğimizde bilak kanalı (karpal tünel) denilen dar bir kanal vardır. Bu kanalın içinde tendonlarla birlikte Median sinir yer alır. El bileği son derece hareketli bir yer olduğu için, içinden geçen tendonlar da son derece hareketli yapılardır. Bu hareketler sonucunda çok dar bir alanda bulunan median sinir sürekli küçük küçük travmalara uğrar ve yıllar içerisinde tahribat gelişir.

Bu tahribatın sonucunda, el parmaklarından ilk üçünde uyuşma, hissizlik, karıncalanma, bilekte ve parmaklarda ağrı, geceleri uykudan uyandıran uyuşma, ağrı, baş parmakta ve elde güçsüzlük ortaya çıkar. Bilek Kanalı Sendromu tedavi edilmezse ilerler.

 

Kesin tanı, muayene ile birlikte ENMG (EMG) ile konulur. EMG ayrıca hastalığın derecelendirilmesini de sağlar. Tedavi KTS’nin evresine göre planlanır. Erken evrede kortikosteroidler ağzdan veya tünel içine enjeksiyon ile verilebilir. Fizik tedavi uygulamaları tedavide önemlidir. İlaç tedavisi ve fizik tedavi uygulamaları faydasız ise cerrahi tedavi seçeneği gündeme gelebilir.

 

Mesaj Gönder