Nevraljik ağrılar çok şiddetlidir, aniden başlar ve genellikle hızla sona erer. Şiddetli kısmı en fazla 2-3 dakika sürer. Ağrı şimşek çakar veya elektrik çarpar gibi aniden, çok şiddetli başlar. Başladığı gibi hızla sonlanır. Bazı durumlarda nevraljik ağrıları görece daha hafif ağrılar takip edebilir. Bu durumda ağrı daha uzun süre devam eder.

Nevraljik ağrılar içinde en sık görüleni trigeminal nevraljidir. Trigeminal nevralji, yüzde tek taraflı ortaya çıkan alın, göz, yanak ve çene kısımlarının tümünde veya bir bölümünde hissedilen çok şiddetli ağrılardır.

 

Aniden şimşek çakar gibi, çok şiddetli başlar ve birkaç dakika sürüp sonlanır. Konuşmak, yüz yıkamak, tıraş olmak, dokunmak, yemek yemek ve rüzgârda kalmak gibi birçok durum ağrıyı tetikleyebilir. Trigeminal nevralji ağrılarının çok büyük bölümünde beyin sapı denilen bölgede bir damarsal yapı trigeminal sinire bası yapar ve sinirde ortaya çıkan değişiklikler ağrıya neden olur. Tanı için herhangi bir tetkike gerek olmasa da, beyin MR çekilmesi damar basısını göstermesi bakımından önemlidir. Tedavide ilaç tedavisi önceliklidir. Başlangıçta tedaviye çok iyi yanıt verir. Ancak bazı hastalarda yıllar içerisinde bu yanıt azalabilir veya hiç yanıt alınamaz hale gelebilir. Bu durumda cerrahi bir girişimle damar basısı ortadan kaldırılarak tedavi yoluna gidilir.

Mesaj Gönder