Nöropatik ağrı, özel bir türdür. Sinir sistemi hastalıklarında veya travmalarda ortaya çıkan kronik bir ağrıdır. Karakteri, altta yatan nedenleri, tedavide sıradan ağrı kesiciler dışında ajanlar kullanılması ve tedaviye daha zor cevap vermesi nedeniyle diğer dokulardan kaynaklanan ağrılardan ayrılır.

Hastaların yanma, iğnelenme, elektrik çarpması, jiletle kesilme hissi, üşüme, donma, keçeleşme, karıncalanma ve hissizlik gibi şikâyetleri olur. Bu şikâyetler eğer bir travma varsa ilgili sinir alanında, polinöropati gibi daha yaygın bir durum varsa sıklıkla ayaklardan başlar.

 

En sık gördüğümüz şekli olan diyabete bağlı polinöropatide ayak tabanlarından başlayan yanma, uyuşma, karıncalanma şikâyetleri zaman içerisinde ilerleyerek ayak bileklerine ve daha yukarı ve hatta ellere kadar yayılabilir. Özellikle geceleri şikâyetler daha belirgin hale gelebilir ve hastanın uykusunu da etkileyebilir. Nöropatik ağrı bir hastalık değil, altta yatan hastalığın sonucu bir ağrı tipidir. Hastanın yaşam kalitesini ve uykusunu ciddi biçimde etkileyebilir. Bu nedenle mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Tedavide sıklıkla antidepresan veya antiepileptik ajanlar kullanılır. Bu ajanların başarı oranı %70’lere dek çıkabilmektedir.

Özellikle diyabeti olup ayaklarında uyuşma, hissizlik, yanma gibi nöropatik ağrı şikâyeti olan hastaların, diyabetin bir komplikasyonu olan polinöropatinin araştırılabilmesi için bir nöroloji uzmanına başvurmaları gerekir.

Mesaj Gönder