Parkinson hastalığı (PH) sıklıkla 50 yaş ve üzerinde görülen ilerleyici bir hastalıktır. Beyin sapı dediğimiz bölgede dopamin adı verilen maddeyi yoğun olarak üreten hücrelerin kaybı sonucunda beyinde dopamin düzeyi belirgin olarak azalır ve şikâyetler başlar. Genellikle vücudun bir tarafında, sıklıkla da elde titreme, hareketlerde ve yürümede yavaşlama ile başlar. Kasılma hissi, dengesizlik, ağrı, konuşma bozukluğu, yürürken öne doğru eğilme, adımlarda küçülme ve genel olarak tüm hareketlerde yavaşlama diğer belirtilerdir.

Zaman içerisinde vücudun diğer tarafında da şikâyetler başlar. Hastalık ilerleyicidir. Parkinson hastalığının tanısı klinik muayene ile konur. Herhangi bir filme veya tetkike gerek yoktur. Ancak doktorun gerekli görmesi halinde beyin MR’ı çekilebilir.

 

Bugün için kesin tedavisi olmayan Parkinson hastalığında beyinde eksik olan madde, dopamin, ilaçlar ile yerine konmaya çalışılır. İlk 4-5 yıl bu tedaviye çok iyi yanıt elde edilmekle birlikte, yanıt giderek azalır. Bazı özel durumlarda cerrahi tedaviler uygulanabilir. Ancak bu cerrahi işlem, sadece özelleşmiş ve bu konuda tecrübeli nöroloji uzmanının ve beyin cerrahının bulunduğu merkezlerde yapılmalıdır.

 

Mesaj Gönder