Polinöropati (PNP) değişik hastalık ve nedenlere bağlı olarak kol ve bacaklarımızda bulunan, his ve motor hareketleri sağlayan sinirlerin simetrik şekilde tahribata uğraması sonucunda ortaya çıkar. Bu durumun en sık görülen şekli diyabette rastlanan polinöropatidir. Diyabetik PNP sıklıkla ayaklardan ve genellikle duyusal sinirlerden başlar. İlk şikâyetler genellikle uyuşma, hissizlik gibi şikâyetlerdir. Zaman içerisinde bu şikâyetler giderek ilerleyebilir. Önce ayak bileği, diz sonrasında ellerde de şikâyetler başlar. Diyabetik PNP’de güçsüzlük belirgin değildir. Diyabetin yanı sıra hipo-hipertiroidi, böbrek yetmezliği, değişik romatizmal hastalıklar, bağışıklık sistemi kaynaklı hastalıklar PNP nedeni olabilir.

Toksik maddeler, ilaçlar, gribal hastalıklar, gastroenterit gibi sindirim sisteminin viral enfeksiyonları, vitamin eksiklikleri, vücudun başka bir bölgesinde bulunan tümöral bir hastalık PNP’ye yol açabilir. Bazı durumlarda vücudun sinir sisteminin yapı taşlarına karşı geliştirdiği otoimmün yanıtta PNP karşımıza çıkabilir.

 

Genel olarak el ve ayaklarda hissizlik, uyuşma ve güçsüzlük ile karşımıza gelir. PNP’ye neden olan tabloya bağlı olarak hızla veya aylar içerisinde gelişir. Güç kaybı hafif bir güçsüzlükten yatağa bağımlı hale getirebilecek bir güçsüzlüğe dek ilerleyebilir. Bu PNP’ye neden olan duruma göre değişkenlik gösterir. PNP’nin tedavisi altta yatan nedene göre değişir. Bazı durumlarda hastalığa neden olan ilacın kesilmesi, toksik maddeden uzaklaşılması, eksik vitaminin yerine konması yeterli olabilirken bazı durumlarda ne yazık ki tedavi imkânı olmayabilir.

Mesaj Gönder